Nem biztos abban, hogy a panaszával "megéri" fogorvoshoz fordulnia?
3 fontos dolog, amit tudnia kell a fogbetegségekről:

Menjen biztosra és panasz esetén foglaljon időpontot szakszerű fogorvosi konzultációra!
A fogfájás kezelése nem csupán fájdalomcsillapításból áll, a kiváltó okokra is kellő figyelmet kell fordítani
A fogfájás oka leggyakrabban az alábbi 4 tényező valamelyike: fogérzékenység, fogszuvasodás, fogínygyulladás és fogágybetegségek.
Annak ellenére, hogy fél évente egyszer mindenkinek javasolt felkeresnie a fogorvosát, az ellenőrző vizsgálatok jelentőségét csak kevesen veszik komolyan. Emiatt későn derül fény az olyan könnyedén megelőzhető problémákra, mint a szuvasodás vagy a fogínygyulladás. Előrehaladott állapotban pedig a problémák nem csak kellemetlenségeket, de erős fájdalmakat idézhetnek elő.
Szintén jellemző, hogy a felnőttek többsége még ekkor is az otthoni gyógyszeres kezeléssel próbálkozik, amely egy ideig hatásosnak tűnhet, végleges megoldást azonban nem szolgáltat. Ezért a fogorvosi székbe már gócos gyulladásokkal és egyéb szövődményekkel kerülnek.
Bár a technológiák rohamos fejlődésének köszönhetően az orvosok a nagyon rossz állapotban levő fogakat is képesek megmenteni, a betegek sok kellemetlenségtől kímélhetnék meg magukat, ha időben jutnának kezeléshez.
A hideg-meleg ételek és italok fogyasztásakor jelentkező fogérzékenység a felnőtt lakosság több, mint felét érintő probléma. A fájdalomért a szabaddá vált fognyak miatt megnyílt dentincsatornák a felelősek, amelyek közvetlen kapcsolatban állnak a fog belsejében található idegekkel. A fogérzékenység különféle tényezők hatására alakulhat ki. Ilyen például az íny visszahúzódása, a fog sérülése, vagy a szuvasodás is.
A fogszuvasodást a lepedékben megtelepedő, savtermelő baktériumok idézik elő. A savaknak köszönhetően a zománcréteg hamar elveszíti ásványi anyag tartalmát, elvékonyodik, majd kilyukad.
Ha a fogbél is érintetté válik, éles fájdalom jelezheti a problémát. A szuvasodás megjelenésére apró fehér és barnás árnyalatú foltok utalhatnak a fogakon.
A fogínygyulladás vagy gingivitis a fogakat körülvevő ínyszövet megbetegedését jelenti. A kialakulása mögött általában rossz szájhigiéniás állapotok, dohányzás, genetikai tényezők és bizonyos gyógyszeres terápiák mellékhatásai állnak.
A kezeletlen gyulladás azért veszélyes, mert idővel átterjedhet a fogágyi szövetekre, komoly fogágybetegséget eredményezve. A fogínygyulladás tünetei között duzzanat, fájdalom és a fogmosáskor vagy a keményebb ételek fogyasztásakor fellépő vérzés szerepel.
A fogágybetegség a fogak körül található szövetek gyulladását jelenti. Ide tartozik az íny, a csont, a gyökérhártya, valamint a gyökércement is. A fogágybetegség az ínygyulladás talaján alakul ki, ezért az első tünetek megegyeznek a gingivitis panaszaival. Később fogérzékenység tapasztalható, majd a szövetek sorvadásával gennyes tályogok jelenhetnek meg. Végül a tartószerkezetek hiányában a fogak meglazulnak és maguktól kihullanak.
Jelentkezzen be ha fáj a foga és szüntesse meg a fájdalmat még ma!
A fogfájás tüneteit klasszikusan az alábbi 3 csoportba sorolhatjuk a fájdalom típusa szerint:
Az éles fájdalom általában kevésbé veszélyes, mint a hosszan elhúzódó, tompa fogfájás és rutin fogászati módszerekkel könnyen kezelhető. Éles fájdalmat
Bár a tompa fogfájás kevésbé kellemetlen, mint az éles és hirtelen jelentkező fájdalom, a tünetek jelentkezésekor fontos minél hamarabb felkeresnie a fogorvosát. Ebben az esetben ugyanis a fájdalom a fog belsejében elhelyezkedő ideg gyulladására, illetve károsodására utalhat. Minél tovább halogatja a kezelést, annál valószínűbb, hogy a megoldásként már csak a gyökérkezelés jöhet szóba.
A lüktető fájdalom a legelviselhetetlenebb a fájdalom típusok között, a háttérben a szájüregben kialakult gyulladások és tályogok állhatnak. Olykor a tünetek között arcduzzanat is megjelenik. Amennyiben lüktető fájdalmat érez, ne késlekedjen, keressen fel szakorvost a kezelés megkezdéséhez!
Mivel a fogfájás mindig csak tünet, ezért kezelések nélkül idővel súlyosabb szövődmények kialakulására is számítani kell. Íme néhány a fogfájás szövődményei közül:
A fogfájás csillapítása ugyan lehetséges otthoni módszerekkel is, de a mögöttes tényezők megszüntetését nem segítik elő. Mivel a fogfájás okait fontos minél gyorsabban és szakszerűen feltárni, a rendelőben való megjelenés elkerülhetetlen.
Ha valamilyen oknál fogva nincs lehetősége gyorsan orvoshoz jutni, ideiglenesen házi módszereket is bevethet a fájdalom csillapítására. Ezek a praktikák azonban csak tüneti kezelések, nem pótolják a szakorvosi konzultációt!
Gyakran Ismételt Kérdések
Miért vérzik a fogínyem?
A fogínyvérzés általában fogínygyulladásra utal. Vérzés jelentkezhet fogmosáskor vagy az étkezések során is. Amennyiben ez a tünet még nem jár más panaszokkal, rendszeres fogápolással és a megfelelő szájhigiénia kialakításával elkerülheti a további kellemetlenségeket. Ugyanakkor minden esetben érdemes felkeresnie a kezelőorvosát, hogy felmérje a fogai állapotát és kizárja az egyéb lehetséges okokat.
Miért fáj a hidegtől a fogam?
A háttérben fogérzékenység áll, ami különféle tényezők hatására alakulhat ki. Ilyen lehet például a fogíny visszahúzódása után szabaddá váló fognyak. A rajta található dentincsatornák könnyen megnyílnak, összeköttetést biztosítva a külvilág és a fog belsejében elhelyezkedő idegek között.
Miért fájhat a fog, ha nincs látható szuvasodás?
A fogfájás egyik oka a szabad szemmel láthatatlan szuvasodás, ami gyakran alakul ki a nehezen tisztítható fogrésekben. Megelőzésképpen szájvíz és fogselyem használata javasolt a fogmosások során.
Hogyan történjen a gyulladt fog kezelése házilag?
Ha gyulladt foga van és mindenképp házilag szeretné megoldani a kezelést, a gyógyszertárakban kapható számtalan ecsetelő ideiglenesen jelenthet hatékony segítséget a fogínygyulladás megszüntetésében, de minden esetben fontos felkeresnie a kezelőorvosát is, mert ezek nem oldják meg tartósan a háttérben húzódó valódi okokat.
Segítségre van szüksége?
Ügyfélszolgálatunk készséggel várja hívását. Telefonáljon vagy jelentkezzen be online most!