☏ +3614900201 ✉ [email protected]
Mi az a fog góc és mik a következményei? – 5 fontos kérdés
A fogászati és fog eredetű gócok kialakulása egy komplex kórfolyamat. A betegség nehezen diagnosztizálható, mivel gyakran a probléma forrása teljesen fájdalom és tünetmentes terület. Azonban a betegség, ha kezeletlen marad, komoly komplikációk és következmények léphetnek fel. Ezért cikkünkben megválaszoltuk az 5 legfontosabb kérdést a fog gócokkal kapcsolatban, ami között lesz szó a betegség okairól, tüneteiről és következményeiről is.
1. Mi az a gócbetegség?
A gócbetegség akkor jön létre, ha a szervezet vagy egy bizonyos szerv megbetegszik és krónikus gyulladás alakul ki, aminek következtében a test távolabbi pontján is gyulladás vagy megbetegedés alakul ki. A gócbetegségnél megkülönböztetjük az elsődleges és a másodlagos megbetegedéseket. Az elsődleges betegséget nevezzük gócnak, ami kiváltja a másodlagos megbetegedést. A góc gyakran tünetmentes, csak egy bejárat a baktériumok számára a szervezetbe. A gócban a baktériumok és azok toxikus anyagai könnyen bejutnak a vérkeringésbe, majd a nyirokkeringés által a szervezet más területeire.
A gócok legtöbb esetben középfülgyulladás, mandulagyulladás, arcüreg vagy homlok-üreggyulladás, illetve vakbél, epehólyag-gyulladás következtében jönnek létre. Ezeken felül, a gócbetegségek közül az egyik leggyakoribbak a fog eredetű gócok, mivel a fogak folyamatos terhelésnek és külső tényezőknek vannak kitéve, így a sérülésnek is nagy a valószínűsége.
2. Mi a fog góc kialakulásának oka?
A fog góc kialakulásának oka legtöbb esetben a nem megfelelő szájhigiénia következtében fellépő komplikációk. Kialakulhat góc szuvas fog miatt, foggyulladás, fogelhalás vagy más krónikus gyulladás is vezethet fog góc kialakulásához. Ezen felül krónikus ínygyulladás is állhat a góc kialakulása mögött.
Vannak esetek, amikor azonban nem a páciens szájhigiéniai szokásai okozzák a problémát, hanem például az állcsontban lévő szűkös hely, főleg a bölcsességfogaknál. Vagy az is előfordulhat, hogy gyökérkezelt fog tömése és kezelése nem tökéletes, de tökéletes kezelés esetén is létrejöhetnek a foggyökér körül ciszták, gyulladások, amik gócokká fejlődnek.
3. Mik a fog góc tünetei?
A gócbetegség és a fog góc tünetei nagyon változatosak lehetnek. A fogak és az íny idült gyulladása intő jel lehet, hogy fog góc alakult ki. Ezen felül a tünetek általában nem a gócnál jelentkeznek, hanem a test vagy a szervezet más részén. Így, ha a következő betegségek közül tapasztalja valamelyiket, és a probléma forrását még nem tárták fel, érdemes góckutatáson részt vennie;
- ízületi gyulladás
- bőrkiütések, bőrelváltozások
- hajhullás, főleg foltokban jelentkező
4. Mik a fog góc következményei?
A fog gócok nagyon súlyos következményekkel járhatnak. Általában a másodlagos betegség, tehát ami a góctól távol alakul ki, sokkal látványosabb és fájdalmasabb. Ilyen lehet például az ekcéma, pikkelysömör vagy más bőrbetegség. De gyakori a kötőhártya-gyulladás, veseelégtelenségek, emésztőrendszeri megbetegedések is. A szájüregi gócok súlyos esetben pedig akár szív és érrendszeri megbetegedéshez is vezethetnek.
5. Mi az a góckutatás és hogyan kell kezelni a gócokat?
A gócok feltárására egy külön diagnosztikai eljárás jött létre, a góckutatás. Ha góc gyanúja áll fent, akkor a háziorvos több, különböző szakrendelésre küldi a pácienst. Mivel az esetek nagy százalékában fogászati góc okozza a problémát, ezért a szakorvosok között elsőnek a fogorvost szokták felkeresni. Ezután még részt kell venni fül-orr gégészeti vizsgálaton, belgyógyászaton, nőgyógyászaton vagy pedig urológián.
A fog gócok és egy alapos szájüregi és röntgenvizsgálattal egyszerűen feltárhatóak. Elsőnek a fogorvos a gyulladást antibiotikummal vagy más gyógyszerrel próbálhatja enyhíteni. Majd megkezdődhet az érintett fog kezelése. Elsőnek a fogkő eltávolítása vagy a szuvas fog megtisztítására kerül sor. Ha szükséges gyökértömést végeznek el, és csak nagyon súlyos esetben döntenek a fog eltávolítása mellett a szakorvosok. Ez főleg azoknál a fogaknál fordul elő, amik nem tudnak előtörni, így az állcsontot nyomják. Ez főleg a bölcsességfogra jellemző, ennek eltávolítása pedig csak műtéti úton lehetséges.
Hogyan előzhető meg a kialakulás?
A fog gócok kialakulása legtöbb esetben megelőzhető. A helyes fogmosási technika elsajátításával, és rendszeres fogászati ellenőrzéssel a fogszuvasodás, ínygyulladás és még a fogelhalás is időben diagnosztizálható és visszafordítható. Ha szájüreg, a fog és az íny megfelelően van tisztán tartva és kezelve, akkor a fog góc kialakulásának is kevesebb a valószínűsége.
Szájüregi fájdalmai vannak?
Tudjon meg többet a fogfájásról ebből a cikkünkből vagy tegye fel kérdéseit kötelezettségek nélkül a lenti gombra kattintva.