5 lehetséges ok a rossz lehelet mögött -  és amit tehet ellene

A rossz lehelet nagyon kellemetlen jelenség, mivel diszkomfort érzetet ad a pácienseknek, csökkenti az önbizalmukat és hátráltathatja őket a kommunikációban, ismerkedésben, párkeresésben. Pedig a rossz lehelet nem egy gyógyíthatatlan betegség, csak sajnos szégyenérzet és zavar miatt, sokan nem mernek ilyen panasszal orvoshoz fordulni.


Kellemetlen lehelet valószínűleg mindannyiunknál jelentkezett már hosszabb, rövidebb ideig. Egy betegség, gyógyszer vagy bizonyos ételek fogyasztása is kiválthat ilyen problémát. Azonban ennél komolyabb okok is meghúzódhatnak a kellemetlen lehelet mögött. Cikkünkben összeszedtük az 5 leggyakrabban előforduló okot, ami hosszú távon okoz kellemetlen leheletet, viszont kezelésük akár egyszerűen otthon is elvégezhető.


1. Nem megfelelő szájhigiénia 

A nem megfelelő szájhigiénia áll a leggyakrabban a rossz lehelet mögött. Ilyenkor a lepedék, a baktériumok és az azok által létrehozott káros anyagok megtelepednek a szájüregben, a fogakon és legfőképpen a fogak közötti szűk helyeken.

Lehetséges azonban, hogy a páciens nincs is tisztában vele, hogy a szájápolási szokásai nem megfelelőek. A helyes fogmosási technika elsajátítása, a fogselyem és a fogköztisztító használata, illetve a rendszeres öblögetés szájvízzel, rövidtávon segíthet megszüntetni a kellemetlen szagokat.

A nem megfelelő szájhigiénia azonban hosszútávú következményekkel is járhat, amik szintén kellemetlen lehelet kialakulásához vezethetnek.


2. Fogszuvasodás, fogíny gyulladás 

A fogszuvasodás és fogínygyulladás jelenléte egy másik forrása lehet a kellemetlen leheletnek. Fogszuvasodás esetben a lepedék és a kórokozók már nem csak letapadtak hanem túljutottak a fogzománcon és a fog belső részében is károkat okoztak. A szuvas fogakat gyakran kíséri kellemetlen lehelet. Ugyanazok a baktériumok, amik a fogakat támadják, sajnos képesek a fogínyt is súlyosan károsítani. Ilyenkor a kellemetlen lehelet csak egy a negatív következményekből. Az ínygyulladáshoz gyakran társul még érzékenység és vérzés is.


3. Szájpenész, megtelepedett kórokozók a nyelven

A fogakhoz hasonlóan a nyelven is képes a lepedék lerakódni, ennek több változata is létezik, amik közül az egyik a szájpenész. Ez abban különbözik a sima nyelvre lerakódott lepedéktől, hogy foltokban a szájüreg más részein is jelentkezik. A probléma mögött egy gombás fertőzés áll, aminek túl szaporodását például antibiotikum szedése is okozhatja. A betegség az idősebbeknél gyakrabban jelentkezik, mivel műfogsor hordásnál különösen könnyen szaporodnak túl a kórokozók. 


4. Kórokozók a garatban, mandulán és a szájnyálkahártyán

A kórokozók jelenléte természetes, amire a szervezet különböző részeinek megvannak a maga védelmi eszközei, ilyen például a szájüregben a nyáltermelés. Ha a nyáltermelés lelassul és szájszárazság alakul ki, például valamilyen gyógyszerkészítmény mellékhatásaként, akkor a garatban, a mandulán és a szájnyálkahártya egész területén könnyebben megtapadnak a kórokozók. A mandulán úgynevezett mandula kövek alakulhatnak ki, amiket gyakran kísér kellemetlen lehelet. 

Ide sorolhatjuk még a légúti betegségeket is, mivel azok mind a szájon, mind az orron át történő légzéssel könnyen eljutnak a garatba és a szájnyálkahártyához is. 


5. Emésztőrendszeri betegségek, anyagcsere zavarok

Az emésztőrendszeri betegségek közül a gyomorégést, gyulladást okozó baktériumok és gombák szintén okozhatnak kellemetlen leheletet. Ha hirtelen megváltoznak a táplálkozási szokásaink, vagy böjtöt tartunk, akkor gyakori, hogy a nyáltermelés is vagy csökken vagy megnő. Aminek következtében a lehelet is megváltozhat. 

Ide kapcsolódik, hogy a cukorbetegség tünete is lehet a kellemetlen lehelet. A cukorbetegek szervezete nem tudja lebontani a zsírokat, így azok acetonná alakulnak, aminek nagyon erős, jellegzetes acetonos lehelet szaga van. 


A kellemetlen lehelet kezelése

Ha azt tapasztalja, hogy kellemetlen a lehelete, akkor elsőnek érdemes a szájhigiéniai, táplálkozási és életmódbeli szokásait felülvizsgálni és időpontot kérnie egy fogászati kontroll vizsgálatra. A dohányzás és az alkoholfogyasztás egyértelmű mellékhatása a kellemetlen lehelet, de is lehet, hogy olyan ételt vagy italt fogyasztott, aminek ilyen következménye van. 


Érdemes ezért minden étkezés után fogat mosni, és legalább az esti szájhigiéniai eljárásba beépíteni a fogselyem, szájvíz és fogköztisztító használatát. Előfordulhat, hogy csak egy nagyobb darab ételmaradék szorul a fogak közé, és annak eltávolításával meg is szűnik a kellemetlen szájszag. Viszont, ha a tünet hosszabb ideje fennáll és ráadásul társulnak hozzá más tünetek is, mielőbb keresse fel szakorvosát!

Szájüregi fájdalmai vannak?


Tudjon meg többet a fogfájásról ebből a cikkünkből vagy tegye fel kérdéseit kötelezettségek nélkül a lenti gombra kattintva.